بررسی نحوه طراحی دستگاه cnc منبت 8 کله
دستگاه cnc منبت 8 کله

بررسی نحوه طراحی دستگاه cnc منبت 8 کله

بررسی نحوه طراحی دستگاه cnc منبت 8 کله: طراحی هر دستگاهی با توجه به نوع کار برد آن صورت می گیرد که دستگاه های سی ان سی نیز از این قائده مستثنی نیستند. این طراحی شامل سازه ماشین، مکانیزم انتقال قدرت، نوع سروو موتور و یا استپر موتور به کار رفته در دستگاه، نوع کنترل کننده دستگاه و … می باشد.

یکی از موارد مورد توجه در طراحی دستگاه 8 کله ، سنگین بودن دکل دستگاه است، دستگاهی که 8 اسپیندل را همزمان جا به جا می کند، این دستگاه روزانه بین 15 تا 20 ساعت کار مداوم دارد و این مسئله باعث استهلاک دستگاه می شود.

از طرفی دیگر لرزش اسپیندل ها از طریق دکل به قطعه کار منتقل می شود که این امر باعث خواهد شد که فرایند ماشین کاری کیفیت مطلوبی نداشته باشد. برای حل این موضوع طراحان ماشین های cnc حرکت دکل را با حرکت قطعه کار جایگزین می کنند به این صورت که به جای حرکت دکل می توان قطعه کارها را که وزن بسیار کمی دارند را جا به جا کرد.

بنابراین در طراحی ماشین های منبت دو نوع طراحی به شرح زیر داریم :

♦ دستگاه cnc منبت 8 کله ی دکل متحرک :

این نوع از دستگاه های cnc منبت 8 در کارها و منبت کاری بر روی قطعاتی با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار آن ها به این صورت است که اسپیندل بر روی دکل قرار دارد و دکل در امتداد محور Y  حرکت می کند.

هزینه ساخت دستگاه های cnc منبت دکل متحرک به مراتب کمتر از ساخت دستگاه های cnc های میز متحرک است و همچنین طراحی و پیاده سازی آن ها ساده تر و راحتر است از همین روست که برای ساخت دستگاه های cnc کوچک را نیز گاهی مشاهده می شود که آن ها را به صورت دکل متحرک می سازند

♦ دستگاه cnc منبت 8 کله ی میز متحرک :

این نوع از دستگاه های cnc را اصطلاحا Moving table‏  می گویند. این نوع ماشین ها بیشتر در مواردی استفاده می شوند که کورس حرکت زیاد نباشد. دقت کار انجام شده با ماشین های میز متحرک بسیار بیشتر از کار انجام شده با ماشین های دکل متحرک است و در این ماشین ها به دلیل اینکه دکل سنگین و ثابت است، لرزشی را به قطعه کار منتقل نمی کند.

با توجه به اینکه ماشین های منبت معمولا به طور معمول 15 تا 20 در روز کار می کنند و همچنین اگر دکل این نوع ماشین ها که سنگین است نیز حرکت داشته باشد آنگاه استهلاک زیادی به دستگاه وارد خواهد شد.

بررسی طراحی cnc منبت 8 کله

مطالعه کنید: بررسی ساختار دستگاه cnc منبت 8 کله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو