بررسی سیستم اندازه گیری در ماشین های cnc
صنایع CNC و تراش

بررسی سیستم اندازه گیری در ماشین های cnc

بررسی سیستم اندازه گیری در ماشین های cnc: یکی از تجهیزات اندازه گیری در ماشین های CNC انکودر ها هستند و اندازه گیری با استفاده از انکودر ها به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم می باشد. در اندازه گیری غیر مستقیم انکودرهای زاویه ای و یا چرخشی در انتهای محور موتور و یا انتهای بال اسکرو نصب می گردند. در این روش میزان جابه جایی میز یا کشویی به تغییرات زاویه ای و یا چرخشی در انکودر تبدیل می شود و سپس این تغییرات به صورت پالس های الکتریکی در خروجی انکودر ظاهر می گردد.

در صورتی محورها دچار لقی شده باشند و یا موتور و یاتاقان ها نا میزان باشند آنگاه این مسئله می تواند بر نتایج اندازه گیری تاثیر منفی بگذارد لذا این نوع اندازه گیری از دقت بالایی برخوردار نیست.

علاوه بر تقسیم بندی فوق که برای  روش های اندازه گیری صورت گرفت، تقسیم بندی دیگر از نظر شبکه بندی خطوط داریم و آن اندازه گیری مطلق و اندازه گیری نسبی می باشد.

♦ اندازه گیری مطلق: در این روش موقعیت تمام نقاط دستگاه نسبت به نقطه صفر ماشین سنجیده می شود و برای هر نقطه از دستگاه محل منحصر به فردی در نظر گرفته می شود. در این صورت با قطع برق و روشن خاموش شدن دستگاه دیگر نیازی به چک کردن سیستم اندازه گیری و رفرنس کردن دستگاه نیست چرا که در این حالت میز و یا کشوی در هر محل و نقطه ای که متوقف شده باشد به راحتی موقعیتش شناخته می شود. نصب سیستم اندازه گیری مطلق نسبت به اندازه گیری نسبی از هزینه ی بیشتری برخوردار است.

♦ اندازه گیری نسبی: در این روش اندازه گیری پس از قطع برق و روشن خاموش کردن دستگاه موقعیت نقاط مختلف برای دستگاه شناخته شده نیست و لذا حتما نیاز به رفرنس کردن دستگاه است ،در اندازه گیری نسبی موقعیت میز و کشوی نسبت به مکان قبلی اش شناخته می شود. در ماشین هایی که از این روش استفاده می کنند نیاز به وجود نقطه مرجع است تا بتوان دستگاه را کالیبره نمود.

مطالعه کنید: مزایا و معایب و کاربردهای دستگاه cnc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو