بررسی ساختار دستگاه cnc دریل سوراخکاری
دریل cnc و سوراخکاری و انواع مته

بررسی ساختار دستگاه cnc دریل سوراخکاری

بررسی ساختار دستگاه cnc دریل سوراخکاری: ماشین های سوراخ زنی یا به عبارتی دیگر ماشین های دریل روز به روز در حال گسترش هستند و انواع  و اقسام از این ماشین ها روانه بازار شده است. ورود ماشین های نسل جدید سوراخ زنی ، یعنی دستگاه cnc دریل سوراخکاری توانست سرعت کار و تولید را بالا ببرند و دخالت انسان را در فرایند تولید کم کنند.

بسته به نوع سوراخ کاری دریل ها می توانند در دو حالت نیمکتی و یا ایستاده در محل خود نصب شوند. که این مورد بستگی به نوع و قطر سوراخ هایی دارد که باید بر روی قطعه کار ایجاد شود.

برای کاربرانی که میزان کارهایشان در حجم بالایی نیست سوراخ کاری با انواع دریل های دستی نیز می تواند کار راه اندازه باشد و همچنین با این ابزار می توان انواع سوراخ های عمودی و افقی را به راحتی پیاده نمود.

♦ پیشرفت تکنولوژی :

نوآوری های به کار رفته در ماشین آلات در طی چند دهه اخیر باعث رشد چشمگیری در تکنولوژی های مورد استفاده در ماشین آلات شده است به طوری که افزایش سرعت و دقت را در آن ها شاهد هستیم.

نمونه ای از این ماشین ها عبارتند از : CNC ها، فرز ها و انواع دریل ها که امروزه در کاربرد های صنعتی بسیار معمول شده اند.
فرزها اغلب به همراه دریل های سوراخ کاری و همچنین تعداد حداقل 45 عدد انواع مته ترکیب شده اند که همگی توسط نرم افزار مخصوص، کنترل می گردند.

استفاده از این سیستم به همراه نرم افزار فوق باعث می گردد که کار با نهایت دقت و کیفیت انجام شود و همچنین عمق و فاصله سوراخ ها به خوبی رعایت گردد.

انواع و اقسام دستگاه cnc دریل سوراخکاری در ابعاد مختلف در بازار موجود هستند که بنا به حجم کاری و نوع کار، هر کدام از آن ها انتخاب می شود. در این بین برند های مطرح زیادی را می توان مشاهده نمود که همگی تمرکز خود را بر روی افزایش کارایی و انعطاف پذیری سیستم های خود قرار داده اند.

دستگاه cnc دریل سوراخکاری می توانند یک سر و یا چند سر ( 3 ، 4 ، 5 و یا حتی بیشتر ) باشند که بسته به نوع و نیاز می توان هر کدام را تهیه نمود.

♦ ماشین های دریل چند سر :

منظور از ماشین های دریل چند سر این است که این ماشین ها می توانند همزمان در سطوح افقی و عمودی قطعه کار را دریل کنند.

که این امر باعث افزایش سرعت کار و در نتیجه صرفه جویی در زمان می گردد. که این مورد به عنوان یک مزیت در دریل cnc سی ان سی های چند سر به حساب می آید و انعطاف پذیری کار را افزایش می دهد چرا که میتوانید بلافاصله عملیات مونتاژ کار رو شروع کنید در حالی که چنین موردی در دریل های یک سر وجود ندارد.

ماشین های دریل چند سر در دو حالت اتومات و دستی می باشند. به طوری که در حالت دستی در دو محور X و Y توسطی شستی هایی حرکت داده می شوند.

♦ ماشین های نقطه به نقطه:

در زمینه سوراخ کاری های خاص و یا ابزار کاری های ساده دستگاه های سوراخکاری نقطه به نقطه بسیار مناسب هستند به طوری که کمتر دستگاهی می تواند با آن ها رقابت کند.

سرعت کاری این ماشین ها معادل 1000 تا 2000 اینچ در دقیقه می باشد سرعتی معادل دو برابر سرعت ماشین های CNC .
چنانچه شما قصد سوراخ کاری بر روی تخته ای به ضخامت 25mm را داشته باشید استفاده از ماشین های  نقطه به نقطه انتخاب خوبی به شمار می آید.

از جمله مزایای این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

♦ برخورداری از پدهای وکیومی به منظور تثبیت قطعه کار
♦ دارا بودن ابزار های حرکت دهنده
♦ چند محوره بودن
♦ سیستم تعویض ابزار اتوماتیک
♦ دارای چندین ایستگاه

برخی از کمپانی هایی که در زمینه دستگاه cnc دریل سوراخکاری به صورت حرفه ای فعالیت می کنند عبارتند از کمپاین های Biesse و SCM و کمپانی های کوچکتری مانند Vitap در ایتالیا. دستگاه های ساخت این شرکت ها بر پایه نرم افزار ساخته شده اند و دارای سرعت بسیار بالایی در حین کار می باشند. توسط این نرم افزار ها می توان ابعاد تخته و همچنین موقعیت سوراخ ها را به دستگاه داد. در برخی از دستگاه های سوراخ کاری تخته از یک سو وارد دستگاه شده و از سوی دیگر از آن خارج می گردد و در برخی دیگر تخته از همان سمتی که وارد شده خارج می شود.

♠ یک نمونه از ماشین های شرکت Biesse با مدل SKIPPER  بررسی می کنیم :

این ماشین دارای 79 مته در دو سوی بالا و پایین خود می باشد و همچنین از یک سیستم گیره خودکار بهره مند هستند، تخته ها به سمت هد مته بر روی یک نقاله بالا کشیده می شوند و در نهایت تخته توسط دستگاه از هر دو رو سوراخ کاری می شود یعنی از رو و زیر و دستگاه دارایی دو سر است یک سر در بالا و یک سر متقارن در زیر.

آخرین مشکلی که کارخانجات با ظرفیت بالا با آن مواجه شده اند مساله قابلیت این ماشین ها در کار بر روی تنها یک روی قطعه کار است که در نتیجه پروسه تولید را کندتر می کند. یک نفر در این رابطه پیشنهاد داد: چه میشد اگر می توانستیم همزمان سه طرف از کار را سوراخ زنی کنیم، در حالیکه همزمان تراش هم می دادیم؟

در پاسخ به این چالش Biesse با مدل SKIPPER به میدان آمده است یعنی ماشینی که دارای 79 مته در هر دو سوی بالا و پائین خود دارد و یک سیستم گیره خودکار نیز دارد. تخته ها به سوی هد مته و بر روی یک نقاله با سرعت بالا کشیده شده و خودشان را با سرعت تطبیق می دهند. در این حالت دو تخته می تواند پشت سر هم وارد شده و از زیر و رو دریل شوند. یعنی دستگاه cnc دریل سوراخکاری یک سر متقارن در زیر میز نیز دارد.

لطفا مطالعه کنید: معرفی انواع دستگاه cnc دریل و ساختار آنها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو