بررسی دقت عملکرد در دستگاه cnc
دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

بررسی دقت عملکرد در دستگاه cnc

بررسی دقت عملکرد در دستگاه cnc : از نظر کارکرد و عملکرد دستگاه های cnc دارای چندین دقت مختلف هستند که لازم است این موارد را بررسی کنیم

♦ دقت الکترونیک:

یکی از این دقت ها، دقت الکترونیک است بدین معنا که برای یک واحد حرکت بر حسب میلی متر چند پالس نیاز است و چنانچه در سیستم کنترلر خود عدد 725 پالس بر میلی متر را مشاهده می کنید، آنگاه دقت حرکتی شما از تقطه نظر الکترونیکی برابر با 0.00137 می باشد.

♦ دقت مکانیک:

دقت بعدی دقت مکانیکی است که برای این موضوع باید مشخص شود که میزان لقی یک محور نسبت به محور دیگر چه میزان است. که این لقی می تواند به دلیل تلرانس بال اسکرو ، ریل ها و یا شاسی باشد.

♦ دقت سروو:

استفاده از سروو باعث می شود که محور ها بتوانند دوران داشته باشند که میزان دقت این حرکت بستگی به ضریبی از دقت انکودر دارد

♦ عدم خطا:

این دقت میزان خطا در طول یک حرکت را مشخص می کند و بیان کننده این مطلب است که در طول یک متر چند خطا مشاهده شده است.

♦ دقت در تکرار پذیری:

این دقت مشخص می کند که دستگاه پس از اجرای پروسه کاری و پس از چند سیکل کاری با چه میزان خطایی در نقطه اول می ایستد

♦ دقت ساختار و بدنه دستگاه:

چنانچه طراحی بدنه و ساختار دستگاه مناسب و خوب نباشد آنگاه عملا ریل ها ، بال اسکرو و سروو دقت پذیری بالایی نخواهند داشت و در اصطلاح دستگاه نباید دفرمگی و کمانش داشته باشد. به همین دلیل است که بدنه اکثر دستگاه های سی ان سی را از چدن می سازند.

♦ دقت در حرکت:

بدین معنا که دستگاه در هر لحظه آیا در مکانی که باید باشد قرار گرفته؟

♦ دقت بافرینگ کنترلر و الگوریتم بافرینگ:

کنترلر دستگاه cnc دیتاها را در خود جمع کرده و سپس با یک عدد تعیین شده در رزولوشن تحلیل می کند و در نهایت یک مسیر مشخص را برای حرکت در نظر می گیرد. که مسیر مشخص شده باید دقیقا اجرا شود

♦ دقت ابزار:

ابزارهای مورد استفاده در دستگاه های صنعتی به مرور زمان کند شده و این مسئله باعث می شود که خروجی یک تا دو صدم خطا داشته باشد.

( نکته آخر : امروزه مشاهده می کنیم که بسیاری از تولید کنندگان در شرح دستگاه های خود عبارتی تحت عنوان دقت می آورند، حال پس از مطالعه این مطلب به نظر شما منظور آن ها کدام دقت بوده است –  مجله صنعتی آرنیوس )

/ بررسی دقت عملکرد در دستگاه cnc /

مطالعه کنید: بررسی انواع روش های ماشینکاری در دستگاه فرز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو