بررسی تنظیمات اولیه نرم افزار کنترلی mach3 cnc

بررسی تنظیمات اولیه نرم افزار کنترلی mach3 cnc
27/10/2016

بررسی تنظیمات اولیه نرم افزار کنترلی mach3 cnc : در این قسمت تصمیم بر این است که توضیحاتی کلی در مورد محیط نرم افزاری مچ تری ارائه شود که برای این منظور ابتدا لازم است نرم افزار را نصب کرده و سپس وارد محیط نرم افزاری شوید.

پس از اجرا کردن برنامه شما وارد محیط نرم افزاری mach3 می شوید که این محیط مطابق تصویر زیر است

در منو بالای نرم افزار وارد قسمت config شده و در زیر پنجره باز شده گزینه Port And Pins را انتخاب می کنیم

که در این مرحله مشاهده می کنیم پنجره ای مطابق شکل زیر نمایان می گردد، حال در این پنجره از طریق زبانه Motor Output می توان تنظیمات مربوط به محورهای مختلف از جمله تنظیمات DIR ، step را انجام داد

از طریق زبانه Input Signals این امکان در اختیار شما قرار می گیرد که تنظیماتی از جمله X Home ، Y Home ، Z Home را پیاده سازی نمایید.

از طریق زبانه Output Signals تنظیمات زیر در اختیار شما قرار می گیرد

در مورد جدول های بالا این نکات را در نظر داشته باشید که:
به صورت پیش فرض port تمامی بخش ها بر روی 1 تنظیم شده ( مطابق با تصاویر بالا )
المان Estop به عنوان کلید قطع اضطراری است و در صورت فعال شدن باعث قطع دستگاه می گردد.
در صورتی که المان Estop را بر روی Active Low تنظیم نکرده باشید آنگاه سیستم کنترلی Estop را به صورت فعال در نظر می گیرد و باعث بروز خطای (E STOP BUTTON PRESSED) می گردد.

♦ پس از انجام تنظیمات پنجره را تایید کرده و اکنون نوبت به تست دستگاه است

برای این منظور از کلیدهای میان بر Alt+7 استفاده می کنیم که پس از این عمل پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد ( پیشنهاد ما این است که در هنگام کار با هر نرم افزاری به اکثر کلید های میانبر مسلط شوید ) همچنین علمیات فوق را از طریق زبانه Diagnostics نیز می توان انجام داد.

در این قسمت به این نکته توجه داشته باشید که دکمه Reset در حال چشمک زدن نباشد و چنانچه مشاهده کردید که این کلید در حال چشمک زدن است با کلیک کردن بر روی آن می توان حالت چشمک زدن را متوقف نمایید و چنانچه مشاهده کردید که بعد از انجام این عمل همچنان در حال چشمک زدن است مشکل می تواند مربوط به کلید Estop باشد یعنی ممکن کلید فعال باشد و یا تنظیمات مربوطه به Estop به طور صحیح اجرا نشده باشد.

پس از انجام مراحل فوق وارد قسمت SERVO FERQ GENERATOR شوید.

در این قسمت یکی از محور برای مثال محور X را انتخاب کرده و فرکانس Hz را بر روی عدد 50 گذاشته و مقدار reversal period را برابر 1 در نظر بگیرید و سپس start کنید در این حالت اگر تنظیمات به طور صحیح انجام شده باشد آنگاه موتور به آهستگی شروع به حرکت کرده و پس از 1 ثانیه جهت آن معکوس می گردد.

این عملیات تست را برای محورهای Z  و Y نیز می توانید انجام دهید. در تنظیمات سیستم در صورتی که Z HOME  یا Y HOME  یا X HOME  یا EMG به عنوان زمین یا GND در نظر گرفته شده باشد ( یعنی پتانسیل صفر ) آنگاه چراغ های input signal current stat به حالت فعال و روشن نمایان خواهد شد.

♦ پس از انجام مراحل فوق اکنون نوبت به تنظیم دستگاه است

برای این منظور ابتدا از عدم چشمک زدن کلید Reset اطمینان حاصل کرده و سپس از طریق منو وارد زبانه Setting شده

در این مرحله جهت تنظیم واحد اندازه گیری لازم است از قسمت Units گزینه MM’s را انتخاب  کرده تا واحد اندازه گیری بر روی میلی متر تنظیم شود.

در مرحله بعد وارد قسمت Set Steps Per Unit شده و یکی از محورها را به دلخواه انتخاب می کنید پس از این مرحله پنجره جدید جهت مشخص کردن میزان جابه جایی ظاهر خواهد شد که در اینجا میزان جابه جایی برحسب میلی متر وارد میشود.

پس از مرحله فوق مشاهده می کنید که پنجره ی جدیدی باز شده و میزان جا به جایی دقیق دستگاه سوال می شود که در این قسمت میزان جا به جایی دقیق دستگاه که توسط شما اندازه گیری شده را وارد می کنید. در نهایت می توانید عملیات ذکر شده را برای سایر محورها نیز اجرایی کنید.

در صورتی که تمام مراحل را به طور صحیح انجام داده باشید آنگاه می توانید از طریق قسمت Program Run برنامه را اجرایی کنید.

سپس از طریق منو بالای نرم افزار، زبانه File load Gcode را انتخاب کرده و از این طریق فایل G code نوشته شده را بر روی نرم افزار آپلود کنید و گزینه Cycle Start را فشار دهید

نظرات کاربران