سیستم حرکت خطی linear

بررسی انواع سیستم های حرکتی Linear Motion Systems

بررسی انواع سیستم های حرکتی Linear Motion Systems

♦ سیستم های حرکتی مکعبی

سیستم های حرکتی که مبنای حرکت آن ها بر اساس چرخش ساچمه ها می باشند یکی از مناسب ترین دستگاه ها برای حرکت های خطی است. در این سیستم ها ساچمه ها در یک مسیر بسته حرکت می کنند و هنگام حرکت ریل، این ساچمه ها با حرکت در یک مسیر بسته، حرکتی یکنواخت و با کمترین اصطکاک را در اختیار ما قرار می دهد و با توجه با شکل کروی ساچمه ها نیروی وارد سده به آن ها به طور متناسب به اطراف توزیع می شود.

ساچمه ها به دو صورت می توانند در کناره یکدیگر چیده شوند

  • – با بالشتک
  • – بدون بالشتک

بالشتک میانی قرار گرفته بین ساچمه ها از ساییده شدن ساچمه ها با یکدیگر جلوگیری می کند.

45mc315b45mc315a
سیستم های حرکتی مکعبی – ساختار بالشتکسیستم های حرکتی مکعبی

 

♦ بلبرینگ خطی Linear bearing یا بوش ساچمه ای

در این تصاویر نمونه هایی از بلبرینگ های خطی را مشاهده می کنید. بلبرینگ خطی Linear bearing یا بوش ساچمه از کارتریج گردش ساچمه استفاده می کند.

ساختار و ظاهر بلبرینگ خطی Linear bearing یا بوش ساچمه ای به صورت گرد است یعنی مقطع گردی دارند لذا در برابر نیروهای محوری و شعاعی مقاومت کمی را از خود نشان می دهند. که از این رو در ماشین ها معمولا به صورت چند تایی مورد استفاده قرار می گیرند و توسط روش های مخصوصی مهار می گردند و سپس از آن ها استفاده می شود.

♦ سیستم های حرکت خطی بلبرینگی

در این سیستم ها به منظور ایجاد یک حرکت خطی از بلبرینگ ها استفاده شده است  که به این طریق می توان اصطکاک بین سطوح را کاهش داد و همچنین بارهای شعاعی و محوری را نیز منتقل کرد.

این سیستم نسبت به دوسیستم قبلی دارای ساختار ساده تری است و از قیمت کمتری برخوردار می باشد و به راحتی در کارگاه های شخصی می توان آن را ساخت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو