بررسی انواع ابزار های مورد استفاده در ماشین بورینگ
سایر ماشین آلات صنعتی

بررسی انواع ابزار های مورد استفاده در ماشین بورینگ

بررسی انواع ابزار های مورد استفاده در ماشین بورینگ: در این قسمت ابزارهای مورد استفاده در عملیات بورینگ و اصول مربوط به آنها مورد بررسی قرار می گیرد.

ابزارهای بورینگ معمولا در دو حالت در محل خود سوار می شود:
1- بر میله ای که بر روی اسپیندل قرار می گیرد سوار می شود
2- بر میله بلندی که در انتهای یاتاقان است سوار می شود. این یاتاقان یک تکیه گاه صلبی بسیار مناسب برای میله بورینگ ایجاد می کند به طوری که با استفاده از آن می توان قطعات دقیقی را تولید نمود.

برخی از انواع ابزارهای بورینگ بدین شرح می باشد:
1- ابزارهای تک لبه که به صورت مکانیکی در میله بورینگ محکم می گردند.
در صورت کند شدن ابزار باید آن را از دستگاه جدا کرده و تیز کنید و سپس مجددا در محل خود نصب گردد ک نصب مجدد ابزار در محل خود هم زمان بر است و هم به تخصص نیاز دارد.

2- ابزارهای تک لبه قابل تنظیم که امکان جبران سایش را دارند.

3- ابزارهای بورینگ که بر روی کله بورینگ اونیورسال بسته می شود. این کلگی در انتهای میله بورینگ قرار دارد و به گونه ای طراحی شده است که بتوان شکل های مختلفی از ابزار را بر روی آن سوار نمود.

4- ابزارهای ثابت که بر روی میله ای کوتاه نصب می شوند و ساده بوده و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

5- ابزارهای تیغه ای که ابزار بر بدنه اینسرت می شود و دو لبه برشی ایجاد می کند در این حالت دقت کار بیشتر شده و سرعت پیشروی در مقایسه با زمانی که از تیغه های یک لبه استفاده می شود افزایش می یابد. یکی از مهمترین مزیت های این نوع ابزار ایجاد یک نیروی یکسان در میله و در حین انجام پروسه ماشینکاری است لذا تلرانس دقیق تری را در اختیار ما قرار می دهد.

اما ایراد این نوع ابزار این است که امکان تنظیم به منظور جلوگیری از فرسایش ابزار وجود ندارد و همچنین جهت تیز کردن ابزار باید آن را جدا کرده و مجددا نصب کنیم.

♦ بررسی جنس ابزارهای بورینگ
برای عملیات ماشینکاری با سرعت پایین ابزارهای HSS از ابزارهای کاربیدی مناسب تر هستند. جهت انجام عملیات بورینگ به صورت دقیق ابزار کاربیدی مناسب است اما باید تنظیم صلبیت کافی را داشته باشیم.

سرامیک ها از دیگر مواد مورد استفاده در ساخت ابزارها هستند که برای بورینگ دقیق در سرعت بالا استفاده ازسرامیک رو به افزایش است. اینسرت های سرامیکی باعث کاهش سایش می شوند. سرامیک ها از مواد سختی ساخته شده اند و نیاز به عملیات سنگ زنی را می توانند حذف نمایند.

البته استفاده از ابزارهای سرامیکی برای برش مواد ترد و برش های منقطع مناسب نمی باشند و همچنین بهتر است این نوع ابزارها برای ماشینکاری مواد آلومینیومی استفاده نشود چرا که باعث ایجاد لبه انباشته می شوند.

مطالعه کنید: بورینگ افقی عمودی یونیورسال چیست

[su_custom_gallery source=”media: 8843,8844,8845″ limit=”3″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو