سیستم های خطی بال اسکرو

بال اسکرو چیست ؟

بال اسکرو چیست ؟: بال اسکرو دستگاهی مکانیکی می باشد که حرکت چرخشی را به یک حرکت خطی تبدیل میکند و این عملیات با کمترین اصطکاک ممکن صورت می گیرد.

از نظر ظاهری بال اسکرو مشابه مجموعه پیچ و مهره است که گوی گردان به عنوان مهره عمل می کند و شافت رزوه دار به عنوان پیچ عمل می کند. شافت رزوه دار که به صورت مارپیچی است دو وظیفه دارد :

1- فراهم کردن مسیر حرکت ساچمه ها
2- فراهم کردن مسیری جهت حرکت قسمت لغزنده بال اسکرو

گوی قرار گرفته بر روی قسمت متحرک طوری طراحی شده است که امکان حرکت ساچمه ها در آن امکان پذیر باشد و در طی مدت زمانی که گوی بر روی شافت حرکت می کند، ساچمه ها در داخل گوی به چرخش در می آیند.

ساختار بال اسکرو به گونه ای است که در برابر بارهای فشاری مقاوم است وهمچنین دارای کمترین میزان اصطکاک داخلی است که این خاصیت باعث بالاتر بودن بازده مکانیکی بال اسکرو در برابر سایر ابزار ها می گردد. برای نمونه یک بال اسکرو را اگر با یک لید اسکرو (پیچ انتقال قدرت ساده) در ابعاد یکسان مقایسه کنیم در برابر بازده 50 درصدی لید اسکرو ، سیستم بال اسکرو دارای بازده 90 درصدی خواهد بود.

بال اسکرو می تواند باعث ایجاد تلرانس دقیقی شود و این خاصیت بال اسکرو در مواردی که دقت بالایی مورد نیاز است میتواند بسیار کاربردی باشد.

بال اسکروها علاوه بر به حداقل رساندن اصطکاک می توانند با مقداری پیش بار کار کنند که این خاصیت باعث حذف لقی بین ورودی و خروجی می شود به عبارت دیگر باعث حذف لقی بین چرخش و حرکت خطی می گردد.

نکات مهم در انتخاب بال اسکرو :

  • میزان بار مکانیکی که باید توسط بال اسکرو جابه جا شود.
  • میزان دقت مورد نیاز در حرکت
  • شرایط محیطی محل نصب و استفاده از بال اسکرو

معایب بال اسکرو:

به دلیل کم بودن اصطکاک در بال اسکرو ، این دستگاه از قابلیت و مکانیزم خودنگهدار یا خود قفل برخوردار نیست. به این معنا در صورتی که قسمت پیچ ( یا شفت ) را ثابت نگه داریم و شروع به حرکت مهره کنیم ، میتوانیم حرکت خطی را مشاهده کنیم یعنی با حرکت مهره ، پیچ ( یا شفت ) شروع به چرخش می کند. در حالی که در لید اسکرو تنها حرکت پیچ ( یا شفت ) است که باعث حرکت خطی مهره می گردد و عکس آن امکان پذیر نیست.

همچنین به علت کم بودن اصطکاک بین پیچ و شافت این امکان وجود ندارد که بتوان به راحتی یک حرکت ثابت چرخشی ایجاد کرد. لذا معمولا بال اسکرو در سیستم هایی استفاده می شود که بتوان با استفاده از یک موتور، سرعتی ثابت ایجاد کرد.

بال اسکرو نیازمند بازرسی ها و مراقب های دوره ای است و همچنین در برابر ذرات خارجی باید محافظت گردد.

بال اسکرو باید در برابر آسیب و ضربه های خارجی محافظت گردد چرا که هرگونه صدمه به بال اسکرو باعث عدم کارکرد صحیح و دقیق بال اسکرو می گردد. در حالی که این مورد در لید اسکرو مشاهده نمی شود.

 piche enteghale ghodrat ball screw arnius
 بال اسکرو پیچ انتقال قدرت ساده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو