معرفی انواع دستگاه cnc برش لیزر حکاکی
دستگاه و ماشین آلات برش لیزر و حکاکی

معرفی انواع دستگاه cnc برش لیزر حکاکی

معرفی انواع دستگاه cnc برش لیزر حکاکی: در این قسمت به معرفی انواع ماشین آلات سی ان سی برش لیزر و حکاکی پرداخته می شود تا راهنمایی جهت خرید فروش شما باشد.

در کنار تکنولوژی برش لیزر از تکنولوژی cnc استفاده می شود و تلفیق این دو با یکدیگر باعث بالا رفتن قدرت مانور در طراحی ها و برش ها می شود.

از نظر کاربرد، دستگاه های برش و حکاکی لیزری به دو دسته دستگاه برش و حکاکی لیزر فلزات و دستگاه برش و حکاکی لیزر غیر فلزات تقسیم می شوند.

دستگاه برش لیزری غیر فلزات

همان طور که از نام این دستگاه پیداست، برای برش متریال غیر فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این دستگاه ها می توان انواع مواد غیر فلزی نظیر چوب، شیشه، پلکسی گلاس، پارچه، چرم و… را مورد برش و حکاکی قرار داد. این کاربرد گسترده باعث شده این دستگاه ها در اکثر مشاغل و صنایع  از جمله ساخت لوح تقدیر، ساعت دیواری، ماکت سازی، صنایع پوشاک، کیف و کفش، تولید انواع کارت تبریک، دکوراسیون داخلی و… مورد استفاده قرار بگیرند.

دستگاه برش لیزری غیر فلزات از نظر ابعاد به دسته های زیر تقسیم می شوند:

الف) دستگاه برش لیزری از نوع کوچک :

دستگاه cnc برش لیزر حکاکی در نوع کوچک از نظر طراحی به صورت رومیزی یا پایه دار می باشد و در سایزهای 20×10 و 20×20، 30×20، 40×30، 50×30 سانتی متر در بازار موجود هستند از نظر توان لیزری این دستگاه ها دارای توانی بین 40 تا 50 وات می باشند.

ب) دستگاه های برش لیزری از نوع متوسط :

از نظر کاربرد و فروش، این نوع دستگاه ها بیشترین فروش و کاربرد را در صنعت دارند و در توان های 60، 80، 100 یا120 وات در بازار عرضه می گردند.

پ) دستگاه های برش لیزر در اندازه ی بزرگ:

از این نوع دستگاه cnc برش لیزر حکاکی معمولا در حکاکی استفاده نمی شود و هدف از استفاده آن ها برش مواد است. این نوع دستگاه ها در ابعاد 180×120، 240×120، 250×130 و سایزهای بزرگ تر و معمولا در توان های 100، 120، 130، 150 و 170 وات در بازار عرضه می شوند.

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش و حکاکی لیزر فلزات (لیزر فایبر) در برش و حکاکی انواع فلزات نظیر آلومینیوم، استیل، فولاد، چدن، مس و … کاربرد دارد . استفاده از آخرین تکنولوژی روز در این دستگاه ها، موجب افزایش دقت و ظرافت کار در هنگام برش انواع فلزات شده است.

دستگاه برش لیزری فلزات

دقت این دستگاه ها بسیار بالا بوده و سرعت آن ها نیز با توجه به ضخامت و نوع متریال تحت برش، قابل تنظیم می باشد. سرعت و دقت بالای کار با دستگاه cnc برش و حکاکی لیزر فلزات، موجب افزایش تولید و بالا رفتن راندمان کار شده و پیشرفت و سودآوری واحد های صنعتی را به دنبال دارد.

همان طور که از نام این دستگاه بر می آید، این دستگاه جهت برش و حکاکی بر روی فلزات استفاده می شود. معمولاً این دستگاه cnc برش لیزر حکاکی را در سایزهای 30×30، 50×50، 100×100 و سایزهای بزرگتر در بازار عرضه می شوند و برخی تولید کنندگان این دستگاه ابعاد سفارشی جهت ساخت را قبول می کنند.

انواع مختلف دستگاه cnc برش لیزر حکاکی با برندها و قیمت های مختلفی را می توان مشاهده کرد که یا ساخت داخل هستند و یا وارداتی می باشند اما در هر حال در هنگام خرید به کیفیت قطعات مورد استفاده در ساخت دستگاه و پشتیبانی و خدمات پس از فروش دقت کافی را انجام دهید.

دستگاه های سی ان سی برش لیزر، از نظر نوع لیزر، دارای انواع مختلفی هستند، اما به طور کلی اساس کار همه آن ها یکسان است. در واقع همه چیز با تولید اشعه لیزر از یک منبع قوی آغاز می شود. این اشعه دارای قطر کمی است و با سرعت و دقت بالا تنظیم می شود. این پرتو متمرکز و قدرتمند باعث بالا رفتن حرارت قسمت مورد برش شده و با ذوب کردن یا تصعید موجب برش یا حکاکی بر روی متریال مورد نظر می شود.

انواع دستگاه cnc برش لیزر حکاکی

از نظر نوع لیزر دستگاه های برش لیزری به سه دسته لیزر  CO2، کریستال و فیبر تقسیم می شوند.

دستگاه لیزر دی اکسید کربن: لیزرهای CO2 یکی از متداول ترین انواع دستگاه‌های برش لیزری می باشند و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند. لیزر CO2  دارای یک لوله است که با گاز پر شده، قسمت عمده این گاز را دی اکسید کربن (CO2)تشکیل می دهد، همچنین مقداری نیتروژن در لوله وجود دارد. در این دستگاه ها، پرتو لیزر در اثر تحریک مولکول های گاز تشکیل می شود. این پرتو از طریق سری‌ های شبیه به آینه، بر روی یک نقطه متمرکز می شوند و به این ترتیب عملیات برش و حکاکی صورت می گیرد.

لیزر کریستال لیزر کریستال بر خلاف لیزر دی اکسید کربن، دارای حالت جامد است و در آن، محیط لیزر از یک کریستال مصنوعی تشکیل شده است.

لیزر فیبر: روش کار در لیزرهای فیبر همانند چراغ‌های فیبر نوری است. ماهیت فیبر نوری منجر به کاهش قطر لیزر و تمرکز بیشتر آن می شود.

لطفا مطالعه کنید: بررسی کاربرد حكاکی با دستگاه cnc لیزر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو