انواع دستگاه خمکن و راهنمای خرید دستگاه خم کاری
سایر ماشین آلات صنعتی

انواع دستگاه خمکن و راهنمای خرید دستگاه خم کاری

انواع دستگاه خمکن و راهنمای خرید دستگاه خم کاری: امروزه در بازار می توان انواع و اقسام ماشین آلات خم کن را مشاهده کرد که هر یک مزیت و توانایی های خاصی را دارند و برای عملکرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند، لذا پیش از خرید و انتخاب هر نوع خم کنی ابتدا باید نوع کار، هدف از خرید خم کن و انتظاراتی را که از دستگاه خم کن دارید را مشخص کنید

در حالت کلی دستگاه های خم در سه نوع:
1- دستی
2- مدل های NC
3- مدل های CNC

در بازار مشاهده می شوند که این تقسیم بندی بر اساس سیستم کنترلی است که دستگاه خم کن را کنترل می کند

تقسیم بندی دیگری که برای دستگاه های خم کن در نظر گرفته می شود بر اساس مکانیک آن است که می تواند به دو صورت زیر باشد:
1- مکانیسم عملکرد الکتریکی
2- مکانیسم عملکرد هیدرولیکی

برای خمکاری لوله های پروفیلی و یوپی وی سی می توان دو تقسیم بندی دیگر در نظر گرفت:
1- دستگاه خم کن از نوع حرارتی
2- دستگاه خم کن از نوع روغن داغ

تقسیم بندی دیگر دستگاه های خم کن بر اساس تعداد محور خمکاری است :
1- دستگاه خم کن تک محور
2- دستگاه خمکن چند محور

تقسیم بندی دیگر دستگاه های خمکن بر اساس نوع قرار گیری است:
1- دستگاه خمکن افقی
2- دستگاه خمکن عمودی

در ادامه می توانید توضیحاتی را که توسط بازار صنعت آرنیوس در باب دستگاه های خمکن آماده شده مطالعه کنید، همان طور که بیان دستگاه های خمکن را در حالت مختلفی می توان تقسیم بندی کرد که برخی از نمونه های آن در ادامه آورده شده است.

دستگاه خم کن چند محور که حرکت های خطی و دورانی و همچنین چپ گرد و راستگرد دارند و می توانند چند شعاع خمکاری ایجاد کنند در اصطلاح این دستگاه Multi Radius هستند و حتی می توانند خمکاری های سه بعدی نیز انجام دهند که این نمونه دستگاه مدل پیشرفته می باشند که چنانچه پروسه کاری شما شامل موارد ذکر شده است باید به دنبال این نمونه دستگاه باشید.

نمونه ای دیگر از دستگاه ها علاوه عملیات خمکاری توانایی ترکیب برخی از پروسه ها همچون پانچ کاری، برش و جدا سازی، حکاکی و فرم دهی را نیز دارا می باشند که استفاده از این نوع دستگاه می تواند در دراز مدت هزینه های شما را بسیار کاهش دهد.

یکی از کاربردهای دستگاه خمکن در تولید فریم صندلی اتومبیل و یا لوله های مسی استفاده شده در ژنراتور است که برای این منظور می توان از دستگاههای cnc خمکن دوقلو استفاده نمود.

برخی از دستگاه های خمکن دارای سیستم اسکنر سه بعدی هستند برای مثال برخی از دستگاه های cnc خمکن جهت فرم دهی لوله های سوخت رسانی و هیدرولیک انواع خودرو که در هنگام تهیه این نوع دستگاه ها طولی از لوله را که دستگاه پشتیبانی می کند را در نظر بگیرید.

برخی از دستگاه های خمکن مخصوص تولید وسایل و شیراآلات بهداشتی هستند و این توانایی را دارند که عملیات خمکاری قطعات را به همراه متعلقات مونتاژ شده انجام دهند که برای این منظور دستگاه خم کن باید به گونه ای باشد تا عملیات خمکاری را بدون هیچ گونه خط و خش بر روی قطعه انجام دهد و همچنین لازم است ضخامت دیواره را در مقطع خمکاری حفظ کند.

همان طور که ملاحضه می کنید انتخاب نوع دستگاه بستگی به نوع کار شما و میزان ظرافتی که نیاز دارید دارد. لوله هایی که قرار است توسط دستگاه خمکن خم شوند هریک سایزهای مختلفی را دارا هستند لذا چنانچه احساس می کنید در اینده کار شما گسترش پیدا می کند لازم است دستگاهی را خریداری کنید که سایزهای بالاتر را نیز پشتیبانی کند.

خمکن لوله از سایز ¼ تا 3 اینچ
– خمکن کن لوله تا زاویه 90 درجه بر روی لوله های چند لایه از قطر 16 تا 32 میلی متر

این پارامتر ها را نیز در هنگام خرید دستگاه باید مد نظر داشته باشید که دستگاه شما چه سایزی، چه قطری و چه زاویه ای را می تواند خم کند.

همان طور که ملاحضه می کنید دستگاه های خم کن پارامترهای بسیار گوناگونی دارند لذا تنها عاملی که مشخص کننده مناسب ترین دستگاه برای شما است فقط و فقط نوع کاریست که از دستگاه می خواهید.

مطالعه کنید: راهنمایی در مورد مشخصات دستگاه خمکن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو