معرفی انواع تیغه فرز و تقسیم بندی آن
دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

معرفی انواع تیغه فرز و تقسیم بندی آن

معرفی انواع تیغه فرز و تقسیم بندی آن: در تعریف ابزار تیغه فرز می توان این چنین بیان کرد که ابزار چرخنده، استوانه ای شکل و دنده دار است که جهت نصب بر روی میل مرغک دستگاه فرز طراحی شده است. در ساخت تیغه فرز های پرکاربرد مواد مورد استفاده از جنس فولاد تندبر، فولاد های سمانته ( نوعی فولاد که در مقابل فشار و اصطکاک مقاوت بالایی دارد ) و آلیاژهای ریختگری می باشند.

♦ ابزار های برش در دستگاه های فرز شامل :

تیغه انگشتی، پولکی، غلتکی، مدولی، چلچله‌ای و… می باشند . انواع و اقسام تیغه فرز ها در در شکل ها و اندازه های مختلف در صنعت وجود دارد که این تنوع به علت عملیات مختلفی است که هر کدام انجام می دهند.

♦ در انتخاب نوع تیغه فرزی که برای کار فرز کاری نیاز دارید به مواردی از قبیل :

شکل و اندازه سطحی که باید فرز کاری شود و همچنین کیفیت عملیات فرز کاری اعم از زیر تراشی و یا پرداختکاری باید توجه کرد.

♦ تیغه های فرز را می توان در دسته های زیر تقسیم بندی کرد :

  •  وضعیت دنده‌ ها نسبت به محور تیغه فرز : فرزهای غلطکی و مخروطی و زاویه‌ای و پیشانی تراشی.
  • – شکل و ظاهر دنده‌ها : فرزهای دنده راست و دنده مارپیچ و دنده کج.
  •  ساختمان داخلی : فرزهای یکپارچه ساده و مرکب و چند پارچه.
  •  نحوه بستن تیغه فرز : فرزهای سوراخدار و انگشتی.
  •  روش انجام کار : فرزهای غلطکی و پولکی و زاویه‌ای و پیشانی تراش و فرم تراش و دنده تراش و پیچ تراش و غیره.

♦ تیغه‌های فرز را از لحاظ شکل و نوع عملیاتی که انجام می‌دهند به انواع زیر تقسیم بندی می‌کنند:

1- فرزهای غلطکی:

فرز های غلتکی از نظر ساختمانی در دو نوع با دنده های راست و یا مارپیچی می باشند که این دنده ها بر سطح جانبی آن قرار گرفته است، امروزه اکثر تیغه های غلتکی را با دنده های مارپیچ می سازند. از این تیغه جهت تراشیدن سطوح هموار استفاده می شود .

به دلیل اینکه لبه برنده این فرز ها در کار فرو می رود، سرعت کاری آن آرام است و در نتیجه سطح تراشیده شده به وسیله این فرز هموار تر و صاف تر می باشد و خود دنده فرز در کنار زدن براده ها کمک می کند و لذا هدایت براده ها بهتر صورت می گیرد.

در فرزهای غلتکی دنده راست می توان از شمار شیار ها کم کرد و در ازای آن دنده ها را درشت تر کرد با این عمل بر استحکام دنده ها افزوده می شود و علاوه بر آن فاصله بین دنده جهت هدایت براده ها نیز بیشتر می شود.
امروزه کاربرد تیغه های فرز دنده راست بیشتر در تراش سطوحی به عرض 35 mm است.

فرزهای مارپیچ به دو دسته دنده ریز و دنده درشت تقسیم می شوند، زاویه تمایل در فرزهای دنده ریز در حدود 20 تا 25 درجه می باشد و زاویه تمایل برای فرزهای دنده درشت بین 50 تا 55 درجه است – زاویه تمایل : زاویه ای که وضعیت قرار گرفتن لبه برنده اصلی را نسبت به افق مشخص می کند .

تیغه فرز های غلتکی به چند دسته تقسیم می شوند که چند مورد آن به شرح زیر است :

  • – تیغه فرز های غلتکی ساده
  • – تیغه فرز های غلتکی فرم دار : برای ایجاد شیارهایی همانند T شکل یا دم چلچله ای.
  • – تیغه فرز های غلتکی مدولی : جهت ساخت چرخ دنده
  • – تیغه فرز های غلتکی مرکب : تیغه فرزهای مرکب عبارت از چند تیغه فرز شده و یا پشت تراشیده است که دارای قطرهای متفاوت بوده و پهلوی هم سوار شده باشند.

2- فرزهای پولکی:

از این تیغه فرز ها جهت در آوردن شیار های مختلف، ایجاد شکاف های باریک ( ایجاد شکاف هایی به عرض 3 mm تا 4 mm و شیارهای سرپیچ و .. ) و بریدن فلزها و مواردی از این قبیل استفاده می شود و گاهی به فرز های پولکی، فرز اره ای گفته می شود. در این مدل از تیغه ها، سطح جانبی فرز عملیات اصلی فرز کاری را اجرا می کنند بدین صورت که دنده های فرز شیار تراشی هم از جلو و هم از طرفین شروع به تراشیدن می کنند و پیشانی های تیغه فرز عملیات صاف کردن و پرداخت کار را انجام می دهد.

فرز های غلطکی و پولکی معمولا به صورت دو پارچه هستند بدین صورت که بدنه آن ها از فولاد معمولی است و تیغه های آن ها از فولاد های تند بر ساخته می شود و در نهایت به یکدیگر متصل می گردند.

3- فرزهای انگشتی:

ساختمان این فرز ها به صورت یک ساق مخروطی و یا استوانه ای شکل است که توسط یک کلاهک مخصوص در در محل مورد نظر بر روی ماشین فرز محکم می شود.
کاربرد این تیغه فرزها در تراشیدن شیارهای باریک با اشکال مختلف است.

لطفا مطالعه کنید: بررسی انواع تیغه فرز و کاربردهای آنها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو