اجزاء به کار رفته در ساخت دستگاه cnc برش پلاسما
دستگاه cnc برش پلاسما

اجزاء به کار رفته در ساخت دستگاه cnc برش پلاسما

اجزاء به کار رفته در ساخت دستگاه cnc برش پلاسما : در این مبحث اندکی در مورد ساخت دستگاه برش پلاسما و اجزاء به کار رفته در این دستگاه صحبت می کنیم. یکی از اجزاء مهم به کار رفته در دستگاه های پلاسما سیستم حرکتی است. برخی از این دستگاه ها از سیستم تسمه تایم استفاده می کنند و بعضی دیگر از سیستم چرخ دنده و برخی دیگر از سیستم بال اسکرو بهره می برند. همچنین در برخی از مدل ها نیز ممکن است از سیستم سیم بکسلی نیز استفاده شود.

الف ) سیستم تسمه تایم دارای دو حالت است: در روش اول تسمه تایم حول دو عدد پولی می چرخد و در روشی دیگر که بیشتر در استپ موتورها استفاده می شود تسمه تایم ثابت است و موتور و پولی همراه محور حرکت می کنند. ویژگی الاستیک تسمه تایم باعث می گردد که ضربات ناشی از پله ای بودن حرکت در استپ موتورها حذف گردد.

روش تسمه تایم دارای ایراداتی است و آن اینکه در سرعت های بالا شاهد لرزش های ناشی از خاصیت کشسانی تسمه و در نتیجه لرزش آن می باشیم. این روش به عنوان یکی از ارزان ترین روش ها محسوب می شود.

ب ) سیستم حرکتی چرخ دنده نیز دارای دو مدل است
1- مدل چرخ دنده با تخت مدول پایین
2- چرخ دنده زاویه ای که عموما دارای مدول بالاتری است

مدل اول از نظر هزینه ارزان تر است اما آلودگی صوتی بالاتری دارد و کیفیت آن نیز پایین تر است. مدل دوم از آلودگی صوتی کمتری برخوردار است و این بدین علت است که هموارد در حین حرکت، چند دنده درگیر هستند و لذا صدا کمتر است. توجه داشته باشید در صورتی که موتور حرکتی شما از نوع دستگاه سروو است با حتما از گیربکس کاهنده استفاده کنید.

سیستم حرکتی بال اسکرو در دستگاه برش پلاسما معمولا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

کنترلر دستگاه برش پلاسما به عنوان مغز و هدایت گر دستگاه شناخته می شود و به عنوان واسطه ای بین انسان و دستگاه به شمار می رود، لذا از اهمیت بالایی برخوردار است. دستگاه برش پلاسما تولید نویز بالایی دارد و لذا این نویز می تواند بر عملکرد کنترلر تاثیر منفی بگذارد و مناسب ترین کنترلر برای دستگاه های برش پلاسما سی ان سی کنترلر هایی با پایه PLC می باشند که برخی از برنده های مطرح در این زمینه برندهایی نظیر زیمنس و فانوک هستند و می توان گفت که عمده ایراد ها و خرابی های دستگاه های برش پلاسما مربوط به سیستم کنترلی و ارتباطی آن ها است.

[su_custom_gallery source=”media: 8477,8478,8479,8480,8481,8482,8483,8484,8485,8486,8487,8488,8489,8490,8491″ limit=”15″ link=”lightbox” width=”110″ title=”never”] [/su_custom_gallery]

/ اجزاء به کار رفته در ساخت دستگاه cnc برش پلاسما  /

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو