معرفی خطوط تولید نساجی
معرفی خطوط تولید صنایع فلزی

آشنایی با روش تولید پتو

در این مطلب فرایند تولید پتو معرفی شده و اطلاعاتی در زمینه تولید پتو در اختیار شما قرار می گیرد. این اطلاعات هم برای تهیه طرح توجیهی شما مفید خواهد بود و هم شما را با این طرح به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری آشنا خواهد کرد .

پتوي سيلک توسط ماشين هاي بافندگي راشل دوميله سوزن به صورت دو لايه بافته مي شود. به اين ترتيب که ابتدا چله هاي نخ كومينگل پلي استر زمينه (نخ تكسچره شده توسط جت هوا) و نخ فيلامنت پلي استر (زنجير) پيچيده شده، سپس چله ها روي ما شين قرار مي گيرند. دوک هاي اکريليک (نخ پرز) نيز ر وي قفسه قرار گرفته و وارد ما شين بافندگي مي شوند. لذا مقدمات بافندگي جهت آماده سازي نخها مورد نياز مي باشد.

پس از جدا نمودن دو لايه بافته شده، پتوي خام به قسمت تكميل منتقل شده و پشت و روي پتو تحت عمليات تكميل قرار مي گيرد. سپس مرحله كنترل و برش پتو بسته بندي و آماده مصرف مي شود.

ساختمان عمومي پارچه هاي حلقوي تاري به گونه اي است كه در عرض بافندگي ماشين به هر سوزن حداقل يك نخ تغذيه مي شود به اين دليل استفاده از تعداد زيادي سر نخ به طور مستقيم جهت بافندگي عملي و مطلوب نمي باشد از اين رو تعداد سر نخ هاي لازم مي بايد بر روي چله هاي كوچك پيچيده شوند. لذا چله مي بايست شامل تعداد صحيحي سر نخ باشد كه همگي در طول و كشش يكسان پيچيده شده اند و سرنخ ها بايد موازي و به طور هموار در سر تا سر عرض چله توزيع شوند به گونه اي كه فاصله بين نخها مناسب گيج ماشين بوده و عرض چله معادل حدود عرض مورد استفاده ميله سوزن باشد.

ماشين راشل دو ميله سوزن،  براي بافت پتو داراي پنج شانه با نخ كشي كامل مي باشد. دو شانه بر روي ميله سوزن جلو و دو شانه ديگر بر روي ميله سوزن عقب پارچه مي بافند و يك شانه بر روي هر دو ميله سوزن مي بافد و نخهاي شناور را توليد مي كند.

دو لايه چسبيده به همديگر از ماشين بافندگي خارج و به ماشين جداسازي منتقل مي شود. در اين ماشين تيغه اي فلزي بصورت دقيق و کنترل شده، دو لايه را برش زده و از همديگر جدا مي سازد.

سپس پتوي خام به قسمت چاپ منتقل شده و توسط اين ماشين و شابلون هاي طرح مورد نظر، عمل چاپ روي پتو انجام مي شود. كوتاه بودن مدت زمان تماس محلول چاپ با سطح پتو كفايت آن را نخواهد نمود تا رنگينه بر روي الياف تثبيت گردد. جهت تثبيت رنگ بر روي پتو و عدم رنگ دهي هنگام شستشو، پس از چاپ، پتو داخل دستگاهي بنام ستينگ (تثبيت کننده) رفته و تحت فشار و دماي بالا توسط بخار آب، رنگ تثبيت شده و پتو بعد از خروج از اين مرحله وارد حوضچه هاي شستشو مي شود. سپس به آن نرم کننده زده مي شود. چنانچه از خشك كن منحصرًا جهت خشك كردن آب استفاده گردد انرژي زيادي جهت تبخير آب لازم خواهد بود بنابراين لازم است كه آب اضافي پتو قبل از ورود به خشك كن از آن گرفته شود.

روشهايي كه كه اين عمل را انجام مي دهند به پيش خشك كن ها معروف هستند و معمولا به صورت مكانيكي مي باشند كه در اين خط توليد روش منگل در نظر گرفته شده است و پتو بعد از عبور ازغلتكهاي كالندر ماشين منگل جهت خارج نمودن آب از لايه، وارد ماشين خشک کن مي شود. كه در پتو از روي يكسري غلتك عبور مي كند و به فرم حلقه(loop) در بين غلتكها قرار مي گيرد و جريان هواي گرم به سطح پتو دميده مي شود.

مرحله بعدي مرحله تکميل پتو مي باشد که توسط ماشين هاي خار، برس، پوليش و كاتينگ، مراحل تکميل پشت و روي پتو انجام شده و وارد مرحله برش و دوخت مي گردد. ماشينهاي خارزني عمومًا از يك سيلندر دوار بزرگ تشكيل شده اند كه در محيط اين سيلندر تعدادي استوانه هاي خاردار وجود دارد كه جهت خار اين استوانه ها متناوبا عكس هم مي باشد. كه يكي را پايل و ديگري را كانتر پايل مي نامند گردش اين استوانه ها و عبور پتو از روي آنها باعث بلند كردن پرز از روي سطح پتو مي گردد. در مرحله بعد جهت برس زني پتو از يك غلتك خاردار با خارهاي يك طرفه استفاده مي گردد و پرزهاي سطح پارچه تقريبًا شانه مي شوند، سپس پارچه از روي يك غلتك داغ عبور مي نمايد و در حين عبور از روي اين غلتك الياف سطح پارچه داغ مي شوند و علاوه بر تثبيت حرارتي شفافيت نيز م ييابند كه اين مرحله پوليش ناميده مي شود. پس از اين مرحله پت و وارد ماشين كاتينگ مي شود در اين قسمت در اثر مكش هوا پرزها به صورت ايستاده در مي آيند و در اثر عبور از ميان يك تيغه مارپيچ دوار و يك تيغه تخت ثابت عمل برش روي پرز سطح پتو انجام ميشود و بدي ن طريق كليه پرزهاي سطح پتو هم سطح مي شوند و ارتفاع پرزها قابل تنظيم مي باشد. درپايان خط تكميل پت و از نظر كيفيت و درجه مرغوبيت تحت كنترل و بازبيني قرار مي گيرد و عمل برش و تقسيم پتو به طولهاي مورد نظر انجام مي شود. براي كنترل و برش يك ميز ساده با ابعاد مناسب مورد لزوم مي باشد و يك قيچي دوار نيز براي برش بكار مي رود در مرحله دوخت دور پتو نواردوزي مي شود تا ريشه هاي پتو ريشه ريشه نشود .

و نيز در اين مرحله برچسب پتو نيز كه شامل نام كشور و كارخانه توليدي و ساير مشخصات مي باشد كنار پتو دوخته مي شود.

 

 

[su_note note_color=”#efba14″]

  1. آشنایی با روش تولید پتو

  2. آشنایی با روش تولید پارچه های حلقوي

  3. آشنایی با خط تولید چرم مصنوعی

  4. آشنایی با خط کیسه پلی پروپیلن – کیسه PP

  5. مراحل تولید فرش دستباف

[/su_note]

 

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو