دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
»   دریل cnc و سوراخکاری و انواع مته  »   بررسی ساختمان دریل رومیزی و ستونی
1,030 بازدید
۱۲ دی ۱۳۹۴ , ساعت ۱۶:۱۸

بررسی ساختمان دریل رومیزی و ستونی

  :

بررسی ساختمان دریل رومیزی و ستونی: یکی از مهارت هایی که امروزه در صنعت زیاد مورد توجه قرار می گیرد حرفه ی دریل کاری می باشد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم و انواع دریل و عملکرد هر یک را شرح می دهیم.

انواع دریل عبارتند از :
♦ دریل رو میزی
♦ دریل ستونی

اجزای به کار رفته در این دو ریل مشابه یکدیگر است با این تفاوت که دریل ستونی دارای پایه ای بلندتر و محکم تر می باشد که شبیه ستون است و روی کف گارگاه نصب می گردد

◊ دریل رادیال :
این نوع از دریل دارای یک بازو به صورت شعاعی است که کله گی دستگاه بر روی آن نصب می گردد و حرکتی در امتداد آن دارد

◊ اجزای به کار رفته در دریل :
اجزای به کار رفته در دریل ستونی و رومیزی مشابه یکدیگر است و ساختار آن به این صورت است که در بخش بالایی دستگاه کله گی قرار دارد که این کله گی بر روی ستون نصب شده و اجزایی از قبیل فلکه ها و تسمه ها در آن تعبیه شده اند.

دریل دارای دو فلکه می باشد که یکی بر روی الکتروموتور نصب شده و دیگری به محور دریل متصل می باشد که این فلکه ها به واسطه یک تسمه جناغی به یکدیگر متصل می باشند.

drill ru mizi

 

هر فلکه به طور معمول داری ۴ پله با قطرهای مختلف است و جهت ثابت نگه داشتن فاصله بین این پله ها و در نتیجه سهولت در تعویض محل تسمه ها به منظوره تغییر سرعت، فلکه ها را به ترتیب مخالف یکدیگر نصب می کنند.

فلکه هایی که بر روی الکتروموتور قرار دارند به گونه نصب شده اند که کوچکترین پله ی آن در پایین و بزرگترین پله ی آن در بالا باشد.

drill ru mizi 2

 

در خصوص فلکه ی نصب شده بر روی محور دریل نیز کوچکترین پله ی آن در پایین و بزرگترین پله ی آن در بالا می باشد. اتصال بین فلکه موتور و فلکه محور توسط تسمه جناغی صورت می گیرد و حرکت را از الکتروموتور به محور محرک ماشین منتقل می کند.

محوری را به عنوان محور ماشین معرفی می کنیم که فلکه ی متحرک ماشین به آن متصل شده باشد در این محور سوراخی مخروطی به منظور قرار گرفتن سه نظام یا بوش مخروطی در نظر گرفته شده است و ستون ماشین، تکیه گاه کله گی دستگاه است.

drill ru mizi 3
پایه دستگاه به عنوان تکیه گاه ستون و کله گی است که معمولا جنس آن از چدن می باشد. در صورتی که دریل رو میزی باشد این پایه را با پیچ به میز محکم می کنند و اگر دریل از نوع ستونی باشد آن را به کف کارگاه می بندند.

به منظور نصب قطعه های کار بر روی پایه شیارهایی بر روی آن در نظر گرفته شده که از آن ها می توان جهت نصب قطعات بزرگ  استفاده نمود. محل نصب مته بر روی سه نظام است و این سه نظام بر روی دماغه دستگاه قرار دارد.

میز دستگاه نیز از جنس چدن است و توسط اهرمی که برای آن در نظر گرفته شده می توان آن را در هر وضعیتی بر روی ستون تنظیم و سپس با پیچ محکم نمود. بر روی این میز نیز شیار های جهت نصب قطعه کار و یا گیره در نظر گرفته شده است.

برای پایین آوردن محور و در نتیجه پشروی مته، اهرمی در کناره دستگاه تعبیه شده که توسط آن می توان محور را پایین آورد و قطعه کار را ماشین کاری کرد. در ساختار این اهرم از مکانیسم میل دنده و پیستون استفاده شده است.

drill ru mizi 6

 

زمانی که نیاز به سوراخ کاری با یک عمق معینی باشد و نقطه مورد نظر کور است لازم است که از عمق سنج استفاده کنیم.

لطفا مطالعه کنید: بررسی ساختار دستگاه cnc دریل سوراخکاری

,, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

جهت مشاهده تمام مطالب مربوط به این مبحث لطفا کلیک کنید >>> دریل cnc و سوراخکاری و انواع مته

ماشین cnc سوراخکاری صفحات فولادی DADE Heavy: دستگاه های سی ان سی سوراخکاری دارای مدل های متنوع و گوناگونی هستند که در این قسمت یک نمونه از این دستگاه ها را مورد بررسی قرار می دهیم.بررسی ماشین سوراخکاری صفحات فولادی...
ماشین cnc سوراخکاری صفحات فولادی AK YAPAK یکی از برنده های مطرح در زمینه دستگاه های سوراخکاری و خمکاری است و توانسته قابلیت های بسیار خوبی را از خود نشان دهد که در این قسمت این برند را بررسی می...
معرفی انواع مته و گردبر و کاربرد های آن: مته ها و گرد بردها انواع مختلفی دارند از جمله گرد بر mdf، چوب، سرامیک، استیل، مته گرانیت، چوب، گازور، الماسه، 4 شیار، کونیک، کبالت  و .... که در این قسمت می...
بررسی ساختار دستگاه cnc دریل سوراخکاری: ماشین های سوراخ زنی یا به عبارتی دیگر ماشین های دریل روز به روز در حال گسترش هستند و انواع  و اقسام از این ماشین ها روانه بازار شده است. ورود ماشین های نسل جدید...
کاربرد دستگاه سی ان سی cnc منبت چند کله

کاربرد دستگاه سی ان سی cnc منبت چند کله

بررسی نحوه طراحی دستگاه cnc منبت 8 کله بررسی ساختار دستگاه cnc منبت ۸ کله نکات فنی کار با ماشین cnc چوب منبت کاری ساختار cnc منبت 8 کله و ویژگی های آن
دستگاه CNC منبت 8 کله
 • محصولات داخلی

 • گالری برخی از ماشین آلات خارجی

 • به صفحه رسمی ما در تلگرام بپیوندید
  https://telegram.me/arnius
  arnius@ 

  تبلیغات
 • تبلیغات
 • کاربردها

 • دسته های محصولات

 • This site is protected by WP-CopyRightPro