دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
»   دستگاه و ماشین آلات فرز CNC  »   بررسی روش های مختلف شیب تراشی در فرزکاری
468 بازدید
۲ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۴۷

بررسی روش های مختلف شیب تراشی در فرزکاری

  :

بررسی روش های مختلف شیب تراشی در فرزکاری : در این مبحث به اصول مربوط به شیب تراشی با دستگاه فرز می پردازیم و اصول و روش های مختلف مربوط به این پروسه صنعتی را ذکر می دهیم.

سطح شیبدار: اصولا به هر سطح قرار گرفته بر روی یک قطعه که نسبت به سایر سطوح حالت توازی ( یعنی زاویه بین دوسطح صفر نباشد ) و تعامد ( یعنی زاویه ۹۰ درجه )  نداشته باشند آن گاه به چنین سطحی سطح شیب دار گوییم. هر گونه سطح شیبداری را شما می توانید با تنظیم قطعه کار و تنظیم ابزار پیاده سازی کنید.

دستگاه های فرز انواع و اقسام گوناگونی دارند که با توجه به نوع دستگاه و قابلیت هایی که هر یک دارند و همچنین با توجه به تجهیزات و ابزارهایی که در اختیار شما است می توانید سطوح شیبدار مختلفی را ایجاد کنید.

در ادامه می توانید انواع روش های ایجاد سطوح شیبدار و توضیحات مربوط به آن ها را ملاحضه کنید:

♦ شیب تراشی با تیغه فرزهای زاویه دار:
توسط تیغه فرز های دم چلچله ای که بر روی دستگاه فرز عمودی نصب شده است می توانید سطوح شیب داری را بر روی قطعه کار پیاده سازی کنید که در این حالت زاویه شیب تابع زاویه ابزار است.
توسط تیغه فرزهای سوراخ دار و ماشین آلات فرز افقی نیز می توان سطوح شیب داری ایجاد کرد، اما سطوح پیاده شده در این حالت محدود تر هستند همانند پخ زدن در لبه های قطعه کار.

♦ شیب تراشی از طریق انحراف کله گی واستفاده از تیغه فرز پیشانی تراشی و انگشتی:
چنانچه دستگاه فرز عمودی شما قابلیت دوران کله گی را داشته باشد آنگاه به راحتی می توانید سطوح شیب دار را پیاده سازی کنید.
دقت داشته باشید که جهت تراش شیب توسط کف تیغه فرزهای پیشانی تراشی لازم است که زاویه تنظیم شده بر روی کله گی دستگاه زاویه متمم به شیب مورد نظر داشته باشد.
همچنین در نظر داشته باشید در صورتی که فک های گیره به علت کارکرد زیاد موازی نباشند آنگاه زاویه فرزکاری به شیوه صحیح بر روی قطعه ایجاد نخواهد شد و علاوه براین امتداد طولی فک ها باید با کشویی دستگاه موازی باشد.

♦ شیب تراشی از طریق بستن قطعه کار تحت زاویه
شیب تراشی قطعه کار از طریق این روش را می توان به دو صورت اجرا نمود

√ از طریق خط کشی قطعه کار و قرار دادن آن در گیره به صورتی که سطح شیب دار موازی با افق باشد
مسئله مهمی که در این روش باید در نظر داشته باشیم موازی قرار دادن سطح شیب دار خط کشی شده در امتداد افق است. لذا به همین دلیل این امکان وجود دارد که از زیر سری های مخصوص که شیب مناسب را به قطعه کار می دهند استفاده شود.

اگر از زیر سری های شیب دار جهت پیاده سازی سطوح شیب دار استفاده کنیم، انگاه ساخت سطح شیبدار تنها در یک مرحله امکان پذیر می باشد. در واقع در این روش از یک نگه دارنده زاویه دار که قطعه را در زاویه و حالتی خاص نگه می دارد استفاده می شود ( یک نوع فیکسچر )
علاوه بر این روش می توان با تراش نمودن چند مرحله ای قطعه کار، سطح کنترل موازی بودن با افق را انجام داد.

√ استفاده از گیره های خاص
در این روش جهت مهار کردن قطعه کار با زاویه معین می توان از انواع گیره ها و یا تجهیزاتی مشابه آن استفاده کرد که این روش عموما روشی مناسب و دقیق جهت ایجاد سطوح شیب دار است.

تجهیزاتی که در این روش استفاده می شود می شود بدین شرح می باشد:

◊ گیره اونیورسال: این گیره ها معمولا دارای دقت یک درجه هستند اما مزیت اصلی آن ها این است که امکان زاویه دار کردن قطعه را در جهت های مختلف به ما می دهند.
◊ گیر گردان: این گیره ها دارای درجه بندی دقیقی هستند و با استفاده از آن ها می توان در یک جهت به قطعه کار شیب داد
◊ میز گردان: توسط میز گردان شما قادر به پیاده سازی سطوح و شیارهای کمانی و همچنین سطوح شیبدار هستید. این روش مناسب حالتی است که شما قطعه کار را با روبنده بر روی صفحه گردان بسته باشید در واقع این روش زمانی کارامد تر است که قطعاتی را که شکل خاصی دارند و امکان بستن آنها با گیره بر روی میز دستگاه نیست می توان از صفحه گردان استفاده نمود، میز گردان را می توانید به صورت ایستاده بر روی میز اصلی دستگاه نصب نمایید.
◊ دستگاه تقسیم: زمانی که نیاز داشته باشیم شیبی بسیار دقیق و برحسب درجه را پیاده سازی کنیم می توان از این دستگاه استفاده کرد.

مطالعه کنید: بررسی جنس ابزار در فرایند ماشینکاری و فرزکاری

جهت مشاهده تمام مطالب مربوط به این مبحث لطفا کلیک کنید >>> دستگاه و ماشین آلات فرز CNC

بررسی جنس ابزار در فرایند ماشینکاری و فرزکاری: یکی از عواملی که در اجرای صحیح ماشینکاری و کیفیت آن تاثیر بسیاری دارد مربوط به انتخاب ابزار های برشکاری است، اینکه چه نوع ابزار یا تیغه برشی از نظر جنس، شکل و...
بررسی مزیت ها و معایب فرزکاری معکوس یا مخالف: در فرایند فرزکاری روش های مختلفی جهت براده برداری وجود دارد که علت این امر به دلیل تنوع نحوه حرکت ابزار بر روی قطعه کار و همچنین جهت چرخش ابزار است....
بررسی مزیت ها و معایب فرزکاری همراه یا فشاری: عملیات فرزکاری به روش همراه یا فشاری یکی از شیوه های ماشین کاری است که در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد که در این بخش مزیت ها و معایب...
بررسی پارامترهای مهم ماشینکاری در دستگاه فرز cnc: برنامه نویسی دستگاه های فرزکاری که از سیستم کنترل عددی و یا سی ان سی برخوردار هستند نیازمند این است که شما با روش های مختلف عملکرد ماشین ابزار و پارامترهای موثر...
کاربرد دستگاه سی ان سی cnc منبت چند کله

کاربرد دستگاه سی ان سی cnc منبت چند کله

بررسی نحوه طراحی دستگاه cnc منبت 8 کله بررسی ساختار دستگاه cnc منبت ۸ کله نکات فنی کار با ماشین cnc چوب منبت کاری ساختار cnc منبت 8 کله و ویژگی های آن
دستگاه CNC منبت 8 کله
 • محصولات داخلی

 • گالری برخی از ماشین آلات خارجی

 • به صفحه رسمی ما در تلگرام بپیوندید
  https://telegram.me/arnius
  arnius@ 

  تبلیغات
 • تبلیغات
 • کاربردها

 • دسته های محصولات

 • This site is protected by WP-CopyRightPro